18 ТРАВНЯ – ДЕНЬ ПАМ'ЯТІ ЖЕРТВ ГЕНОЦИДУ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ
18 травня згідно з постановою Верховної Ради України від 12 листопада 2015 року № 792 в Україні вшановують День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу – пам’яті про злочинні акції, сплановані керівною верхівкою колишньою Союзу РСР та здійснені радянськими каральними органами у 1944 році, що призвели до масових людських жертв та завдали непоправної шкоди кримськотатарському народу, розвитку його культури, трагічним чином вплинули на його історичний шлях. У наші дні на тимчасово окупованій Російською Федерацією території Автономної Республіки Крим масового поширення набули прояви релігійної та національної нетерпимості до громадян України, у тому числі організація етнічно й політично вмотивованих переслідувань кримських татар, їхніх інституцій, таких як Меджліс кримськотатарського народу та Курултай кримськотатарського народу. Усе це свідчить про свідому політику етноциду з боку окупаційної влади Російської Федерації.
Саме 18 травня 1944 року розпочалася операція з депортації кримських татар. У цей день вшановують пам'ять жертв цього злочину (під час головної хвилі депортації 18-20 травня було виселено 180 014 осіб), а також відзначають його як День боротьби за права кримськотатарського народу.
Операція радянських військ з вигнання нацистських окупантів з території Кримського півострова почалася 8 квітня 1944 року і завершилася в ніч на 13 травня. Ще до завершення боїв, 22 квітня в доповідній записці на ім’я Лаврентія Берії кримські татари були звинувачені в масовому дезертирстві з лав Червоної армії. 10 травня Берія в листі Сталіну повторив попередній закид, додавши до нього «зрадницькі дії кримських татар проти радянського народу» та «небажаність подальшого проживання кримських татар на прикордонній околиці Радянського Союзу». Також в листі була сформульована пропозиція виселити все кримськотатарське населення до Узбекистану.
Наступного дня, 11 травня 1944 року було прийнято цілком таємну Постанову Державного комітету оборони № 5859сс «Про кримських татар». В ній наводилися попередні претензії до кримськотатарського населення – начебто масове зрадництво та масовий колабораціонізм, – які стали обґрунтуванням депортації. Насправді жодних доказів «масового дезертирства» кримських татар не існує, а абсолютна більшість колабораціоністів загинула в боях чи була засуджена в індивідуальному порядку.
Додаткові матеріали можна знайти за посиланням:
Методичні рекомендації Українського інституту національної пам’яті до 75-річчя депортації кримськотатарського народу (https://uinp.gov.ua/informaciyni-materialy/vchytelyam/metodychni-rekomendaciyi/do-75-richchya-deportaciyi-krymskotatarskogo-narodu).
Презентація «Червоні жорна» https://drive.google.com/open?id=1CLThyDKFZ78P-AlTGGa2oiBhuuM2JH_D
кінофільму «Хайтарма» https://www.youtube.com/watch?v=xtMlLuWmLPc
Comments