top of page
Поиск

Профілактика тютюнопаління

Вживання тютюну – фактор ризику неінфекційних захворювань.

Тютюнові вироби, особливо при курінні або пероральному вживанні, негативно впливають на здоров'я людини. Занепокоєння щодо цих наслідків існує протягом тривалого часу у різноманітних верствах суспільства.


Майже половина людей, які курять або вживають цю речовину перорально, помирають від ускладнень, пов'язаних із ним. За оцінками ВООЗ, щорічно від хвороб, спричинених курінням, помирає майже 9 млн. людей, з них 1,2 млн.- некурці, що піддаються впливу вторинного тютюнового диму і наражаються на суттєву небезпеку як пасивні курці.

Тютюн займає 3 місце за залежністю, 14 місце за фізичною шкодою та 12 місце за соціальною шкодою.

Вживання тютюну спричиняє багато різних захворювань:

· онкологічні захворювання різних частин тіла та органів, насамперед, ротової порожнини, гортані, стравоходу, трахеї, бронхів, легень, шлунку, підшлункової залози, нирок, товстої кишки, сечового міхура, шийки матки, спинного мозку та ін.;

· хвороби дихальних шляхів та астму;

· хвороби серцево-судинної системи, інфаркти та інсульти;

· остеопороз (захворювання кісток);

· катаракту (помутніння кришталика очей) та сліпоту;

· пародонтоз (хвороби ясен);

Захворювання залежать від кількості років, протягом яких людина курить, і від того, скільки вона курить. Початок куріння в ранньому віці та куріння сигарет з високим

вмістом смоли підвищує ризик цих захворювань. Якщо людина кидає палити, то шанси захворіти раком легень поступово зменшуються відповідно до темпів та інтенсивності усунення тютюнової шкоди. Через рік після припинення палити ризик захворіти серцево-судинними захворюваннями вдвічі менший, ніж у тих, хто продовжує курити.

Вплив на легені. Вважається, що при курінні тривалий вплив сполук, що містяться в димі (наприклад, окису вуглецю та ціаніду), є відповідальним за пошкодження легень і втрату еластичності альвеол, що призводить до емфіземи та хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ). ХОЗЛ — це постійне, невиліковне (часто термінальне) зниження легеневої ємності, що характеризується задишкою, хрипами, постійним кашлем з мокротинням та ураженням легень. Канцероген акролеїн та його похідні також сприяють хронічному запаленню при ХОЗЛ.

Захворювання системи кровообігу. Куріння може спричинити атеросклероз, що призводить до ішемічної хвороби серця та хвороби периферичних артерій. Вдихання тютюнового диму викликає кілька миттєвих реакцій у серці та кровоносних судинах. Протягом однієї хвилини частота серцевих скорочень починає зростати, збільшуючись на 30 відсотків протягом перших 10 хвилин куріння. Окис вуглецю в тютюновому димі має негативний вплив, призводить до звуження кровоносних судин, зменшуючи здатність крові переносити кисень. Відомо, що вплив тютюнового диму збільшує окислювальний стрес, включно з виснаженням плазмових антиоксидантів, таких як вітамін С. Сигаретний дим також впливає на процес поділу клітин серцевого м'яза і може змінювати форму серця. Також підвищує рівень фібриногену та збільшує виробництво тромбоцитів (обидва беруть участь у згортанні крові), що робить кров густішою та більш схильною до згортання. Чадний газ зв'язується з гемоглобіном (компонентом, що переносить кисень в червоних кров'яних тільцях), утворюючи набагато стабільніший комплекс, ніж гемоглобін, зв'язаний з киснем або вуглекислим газом — результатом є постійна втрата функціональності клітин крові. Усі ці фактори підвищують ризик розвитку різних форм артеріосклерозу (затвердіння артерій). Раптова закупорка кровоносної судини може призвести до інфаркту (інсульту або інфаркту). Куріння також підвищує тиск і послаблює кровоносні судини.

Нирки. Окрім збільшення ризику раку нирок, куріння також може сприяти додатковому пошкодженню нирок. Курці мають значно більший ризик розвитку хронічної хвороби нирок, ніж некурці. Паління в анамнезі сприяє прогресуванню діабетичної нефропатії.

Облітеруючий ендартериіт - враження кровоносних судин нижніх кінцівок. Вирішальну роль у його виникненні належить нікотинові. У вустах народу така патологія відзначена враженням «ноги курця». Суть захворювання полягає в звуженні і зарощені просвіту артерії (облітерація), порушенні живлення тканин і їхньому омертвінні (гангрена). Без припинення паління лікування не дає ніякого ефекту, а якщо кинути курити на ранній стадії захворювання, то можна сподіватися на його успішний результат.

Рот. Можливо, найсерйознішим захворюванням ротової порожнини, яке може виникнути, є рак ротової порожнини. Приблизно половина випадків пародонтиту або запалення навколо зубів пояснюється нинішнім або колишнім курінням. Бездимний тютюн викликає рецесію ясен і біле ураження слизової оболонки. До 90 % хворих на пародонтит, яким не допомагають звичайні методи лікування, є курцями. Доведено, що куріння є важливим фактором фарбування зубів. Галітоз або неприємний запах з рота поширений серед курців тютюну. Було доведено, що втрата зубів у 2 до 3 разів більша у курців, ніж у некурців. Тривале куріння призводить до подразнення голосових зв’язок і звуження голосової щілини, через що змінюється тембр і забарвлення вимовлених звуків, голос втрачає чистоту і звучність, стає хриплим.

Імпотенція. Куріння викликає імпотенцію, оскільки сприяє звуженню артерій і пошкоджує клітини, які вистилають артерії всередині, що призводить до зменшення кровотоку в пенісі. Частота еректильної дисфункції приблизно на 85% вища у чоловіків-курців порівняно з некурцями.

Жіноче безпліддя. Вагітність та жіночі хвороби. Куріння шкідливо для яєчників, потенційно спричиняючи жіноче безпліддя. Курці на 60 % частіше страждають від безпліддя, ніж некурці. Вживання тютюну є суттєвим фактором викиднів серед вагітних курців. Також воно сприяє низці інших загроз для здоров'я плоду: низька вага при народженні, ризик дефектів нервової трубки та передчасні пологи.

Психологічний вплив. Курці часто повідомляють, що сигарети допомагають зняти почуття стресу. Однак рівень стресу дорослих курців дещо вищий, ніж у некурців. Нікотинова залежність не діє як допоміжний засіб для контролю настрою, але, здається, посилює стрес. Залежним курцям потрібен нікотин, щоб почуватися нормально. Існує підвищений ризик хвороби Альцгеймера. Більшість курців, коли вони позбавлені доступу до нікотину, виявляють симптоми абстиненції, такі як дратівливість, нервозність, сухість у роті та прискорене серцебиття. Ці симптоми виникають дуже швидко, період напіврозпаду нікотину становить лише дві години.

Якщо людина кидає палити, то шанси захворіти раком легень поступово зменшуються відповідно до міри усунення шкоди, завданої його організму. Через рік після припинення палити ризик захворіти серцево-судинними захворюваннями вдвічі менший, ніж у тих, хто продовжує курити.

У Донецькій області захворювання, на які найбільш можливий негативний вплив тютюнопаління (хвороби системи кровообігу, хвороби системи дихання, онкозахворювання), складають в структурі пролікованих у стаціонарах дорослих пацієнтів від 39% до 43% (2020 рік – 38,9%, 2021 рік – 43,2%, 2022 рік – 41,9%).



Найменування хвороб 2020рік 2021 рік 2022 рік

Хвороби системи кровообігу 18,2% 15,4% 18,9%

Захворювання системи дихання 12,1% 17,4% 12,3%

Онкозахворювання 8,6% 10,4% 10,7%


Якщо людина хоче мати шанс на довге та активне життя, з метою збереження

здоров'я вона повинна кинути палити! Кидати курити потрібно незалежно від віку, статі, стажу куріння та стану здоров’я.



Бережіть здоров`я, пам`ятайте, що тютюн є фактором ризику низки неінфекційних захворювань!





ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ»

Недавние посты

Смотреть все

Коментарі


bottom of page